Tworzenie dokumentów – o czym pamiętać

wzory dokumentówKażdy dorosły obywatel przynajmniej co jakiś czas musi złożyć w urzędzie dokument, wniosek, prośbę czy oświadczenie. Do napisania tego typu pism nie potrzeba talentu redakcyjnego. Jednakże ważne jest, aby przestrzegać pewnych ściśle określonych zasad. O jaki reguły chodzi?

Wzór

Podczas wysyłania oficjalnych pism do urzędów obowiązują nas pewne wzory dokumentów. Nie warto zatem ponosić się fantazji, ale należy trzymać się dość sztywnych norm dotyczących pism.

Skąd czerpać wiedzę na temat, jak powinny wyglądać poszczególne dokumenty? Warto korzystać z gotowych wzorów. Często są one dostępne na stronach internetowych urzędów lub w ich siedzibach. Jeżeli nie odnajdziemy ich tam, możemy spytać urzędnika o możliwość pobrania odpowiedniego druku.

Oprócz odpowiedniej formy, we wzorach dokumentów czasem zawarte jest też konkretne wymaganie dotyczące formułowania tekstu. Musi być on oczywiście utrzymany w tonie oficjalnym. Powinniśmy więc stosować odpowiedni słownictwo, a także zwroty grzecznościowe.

W sieci możemy znaleźć wiele przykładów, którymi możemy się zainspirować, wypełniając dokumenty. Czasem znajdują się one na stronach internetowych urzędów. Warto się z nimi zapoznać.